Családregény a századfordulón

"És a vér csak egyre folyt. Fölnyergelte a lovát, és a felhőtlen éjszakában megborzongva vágtatott a Janek-tanya felé Ednáért, a bábáért. Mire visszaértek, Klara szeme nyitva volt, de csillogásából megértették, hogy már nem lát vele. Ajka hangtalanul mozgott, úgy mondott utolsó imát a gyermek világrajöveteléért vagy saját lelke maradásáért, ki tudja. A csecsemő, negyedik fiuk, vértől iszamósan, alvadtvér-foltokkal a testén érkezett meg, mintha a húsból tépték volna ki, nem rendesen született volna.”"
Így jön világra Karel Skala a 19. század végén az amerikai vadnyugaton, s ugyanazon a napon így veszíti el anyját és apját is: hiszen Vaclav Skala érzelmileg belerokkan felesége halálába. A megtört, érzéketlen ember egy rideg, farkastörvények által uralt világban nevel négy szilaj, kíméletlen fiút, s csak a földbirtok gyarapodása érdekli, semmi más. Karel már gyermekkorától fogva olyan tehetségesen lovagol, hogy apja versenyeken indítja, így nyer el hektárszám földeket a szomszédoktól. A tét azon a futamon a legnagyobb, melyen Karel egy nagy hatalmú spanyol földbirtokos lánya ellen versenyez. Apja vagyona, bátyjainak jövője és a saját sorsa forog kockán. Nem szólva arról, hogy ezen a napon végzetesen beleszeret ellenfelébe, a gyönyörű Gracielába. Tizennégy évvel később a történtek még mindig fájdalmasan feszülnek Karel és a bátyjai közt. Túl lehet-e jutni a múlt sérelmein, létezik-e gyógyír a lélek sebeire? A The New York Times újságírója szerint a regényt olvasva olyan, mintha Cormac McCarthy nem vénnek való vidékén járnánk, de a Skala család története a Folyó szeli kettét és a Szenvedélyek viharábant is joggal juttathatja eszünkbe.

Bruce Machart 1999-ben szerzett diplomát az Ohiói Egyetemen, jelenleg a Bridgewater Egyertem irodalom tanszékének adjunktusa. Hamiltonban, Massachusetts államban él. A múlt sebei, amely a századforduló, valamint a XX. század első negyedének éveiben játszódik, az első regénye. Már dolgozik a következő írásán, amely a Mielőtt a nappal világra hoz címet viseli, és szintén Lavaca megyében játszódik. Bár A múlt sebeinek története fikció, ahogyan a helyszín is egy kitalált város - annak ellenére, hogy mint utóbb kiderül a megyében tényleg létezik egy Dalton nevű település -, a cseh gyökerekkel rendelkező szerző nagyban merített saját családjának múltjából, akik évtizedekkel érkeztek Amerikába. 

A cselekmény 1895 februárjában veszi kezdetét, ekkor születik meg Karel Skala, a família negyedik fia. Anyja belehal a szülésbe, apja belerokkan a feleség elvesztésébe, de kénytelen egyedül nevelni négy gyermekét. A regény csaknem harminc év történéseit meséli el (1924 decemberében ér véget a család története), ezalatt láthatjuk felnőni a Skala-fívéreket. Annak ellenére, hogy a szerző nagy hangsúlyt fektetett a korabeli Amerika és a társadalom bemutatására - tanúi lehetünk ugyanis a földbirtokosok játszmáinak, a földekért folytatott harcoknak, a jobb élet reményében ide utazó európaiaknak -, műfajilag a történet a családregény kategóriába sorolandó. 

Ugyanakkor a szépirodalom, a mágikus realizmus, a romantikus történet jelzőket is bátran lehetne használni a könyv kapcsán, hiszen Bruce Machart stílusa annyira egyedi, hogy biztos vagyok benne, minden olyan olvasót, aki szereti a szép írásokat (ékes jelzők, ritkán használt szavak), el fog varázsolni a sztori. Mintha egy felnőtteknek szánt mesét tartanánk a kezünkben, olyan ez a kötet. Nem véletlen, hogy Cormac McCarthyhoz hasonlítják, valóban, nekem is eszembe jutott a szerző több műve is, de ez inkább a tájnak, a hangulatnak köszönhető, semmint a szolgai másolásnak. 

Férfiakról szól a regény, ezért bátran ajánlom mindkét nemnek, mert a romantikus szál annyira elenyésző, legalábbis az én szememben, hogy nem kell attól tartani, hogy nyálas szerelmi történetnek leszünk tanúi. Emellett szerepet kapnak a lovak is, és jó látni, hogy a szerző mennyire tiszteli ezeket a nemes állatokat, így az állatbarátoknak is nagy örömet szerez ezzel. 

A karakterek is kitűnően megrajzolt figurák, egy keserű családi harcnak, testvéri rivalizálásnak, az atyai szeretet iránti küzdelemnek áldozatai a szereplők. Ám a regény üzenete mégis bizakodásra ad okot: a megbékélés, a megbocsátás és a mások iránt érzett hála képes elfeledtetni a múlt sebeit, így a hősök is reménykedhetnek egy szebb jövőben. Mintha csak egy görög tragédiát olvasnánk, olyan intenzívek azok az érzelmek, amelyek a szereplőket vezetik: az apa a gyermeket bünteti, amiért elvette tőle azt, akit a legjobban szeretett, és ez a kínzó fájdalom az egész família életére kihat. Ám Karel küzd: az elfogadásért, a tiszteletért, a törődésért és a szerelemért is, de közben rengeteg áldozat is kell hoznia, hiszen gyermekkorától kezdve tudja, csak így tudja elérni céljait, vágyait.

Kihagyhatatlan szépirodalmi igényességű regény ez tehát, amelynek idővel ott a helye a legnagyobb klasszikus között.

Bruce Machart: A múlt sebei, ford. Belia Anna, Alexandra Kiadó, 2014, 320 oldal, 3699 Ft