Házirend
Jacob Hunt Asperger-szindrómás. A 18 éves fiú teljesen máshogy érzékeli a társadalmi reakciókat, a szociális jelzéseket, mint társai. Ráadásul most a kutyák és a dinoszauruszok után a kriminológia iránt érez nagyfokú érdeklődést. Ez nagyban megnehezíti az egész Hunt-család életét: anyja, Emma egyedül neveli őt és öccsét, Theo-t, ugyanis a férje, amikor értesült nagyobbik fiuk betegségéről, elhagyta őket. Theo-nak sem könnyű a helyzete: bátyja miatt neki sincsenek barátai, így azzal tölti a szabadidejét, hogy ismeretlen emberek házába tör be, és elcsen egy-két dolgot. Jacob minden héten kétszer terápiára megy a fiatal Jess-hez, aki azonban egy nap nyomtalanul eltűnik. Pár nappal később holtan kerül elő, ráadásul Emma felismeri azt a takarót, amivel a lány holttestét betakarták, ugyanis az volt Jacob kedvenc pokróca. Kétségbeesésében a rendőrséghez fordul, nem is sejtve, hogy mekkora lavinát indít el, amely tönkre teheti az egész család életét.
A könyv szerkezete megegyezik a a többi Picoult-regényével: a történéseket több személy elbeszéléseiből ismerhetjük meg, az egyes részek között pedig érdekes bűneseteket olvashatunk (a Törékenynél pl.: receptek voltak. A karakterekkel találkozhattunk már korábban: adott egy család, ahol az egyik gyerek valamilyen betegségben szenved, a testvére pedig ezt nem tudja elviselni. Plusz ott van még a családhoz közel álló szereplő (Oliver), illetve a teljesen kívülálló személy (Rich).
A szereplők azonban, mindennek ellenére közel kerültek a szívemhez: Picuolt-nak sikerült egy olyan anyakaraktert megjelenítenie Emma személyében, akivel abszolút együtt tudtam érezni. Habár, amikor arról beszélt, hogy ha a fia nem lenne Asperger-szindrómás, nem is ő lenne, kísértetiesen hasonlított Charlotte gondolataihoz a Törékenyből.
Ami nagyon tetszett a regényben, az a jogi szál: érdekesek voltak az adatok, a nyomozás menete, a bírósági tárgyalás pedig maga volt a tökély. A büntető törvénykönyv szövegét (a beszámíthatóságot kizáró okokat) a szereplőkkel együtt mondtam minduntalan, anno ezt sikerült elég jól bevésni az agyamba. Persze az nem kizárt, hogy egy olyan olvasónak, akitől a jog a lehető legtávolabb áll, nem lesz annyira érdekes az utolsó 300 oldalon levezetett tárgyalás, de szerintem sikerült izgalmasra kihozni a dolgot. (Ha bár kicsit sokat beszéltek az Asperger-szindrómáról: szegény esküdtek vagy annyira buták voltak, hogy többször el kellett ismételni nekik, vagy Picoult nézte kevésbé intelligensnek az olvasót, hogy az nem fogja fel elsőre a betegséget.)
A magyar kiadásról: a fordítás is tetszett, pörgős, szerkesztési hibáktól viszont nem mentes a könyv (főleg a névelőkkel voltak bajok). A borító meg gyönyörű.
Jodi Picoult: Házirend (House Rules), Athenaeum Kiadó, 2017, ford.: Mallász Rita, 600 oldal