Szabadság

Berger & Blom 4.

szabadsag_arne_dahl_borito_300_dpi.jpgSzerző: Arne Dahl
Cím: Szabadság (Friheten)
Fordító: Torma Péter
Kiadó: Animus Kiadó
Oldalszám: 368

A KRITIKA AZ ELŐZŐ RÉSZEKRE NÉZVE SPOILERT TARTALMAZ!

Arne Dahl 2021-ben debütált új szerzőként az Animus Kiadó Skandináv Krimik sorozatában (korábban a Scolar Kiadó gondozásában jelent meg két korai krimije), a sikerét pedig mi sem bizonyítja jobban annál, hogy a Sam Berger és Molly Blom nyomozásait bemutató széria köteteit évről évre hozza el nekünk a kiadó. A Szabadság a sorozat negyedik kötete.

Nyolc hónappal járunk a legutóbbi eseményeket követően: Sam ​Berger biztosítási nyomozóként tengeti magányos mindennapjait, miután ikerfiai másik városba költöztek, a gyermekét váró Molly Blom pedig búcsú nélkül elhagyta. Miután ráébred arra, hogy egyedül nem képes felépülni a veszteségből, úgy dönt, elfogadja a szakmai segítséget. Egy neves pszichológushoz kezd el járni, akitől nem sokkal később egy rejtélyes, de jövedelmező felkérést kap: egy elrabolt nőt kell megmentenie. Nadja szintén a pszichológus páciense volt, azonban pár nappal ezelőtt nyoma veszett, elrablói pedig igen szűkös határidőt szabtak: Bergernek három napja van arra, hogy megtalálja a lányt, különben már csak a holttestére fognak bukkanni. A nyomozás hamarosan az orosz maffia szövevényes hálójába sodorja a férfit, aki már a legközelebbi barátaiban sem bízhat meg. Ráadásul az időközben az életében újra felbukkanó Molly Blom erről az ügyről is többet tud, mint amennyi biztonságos volna, hiszen múltja egy sötét szelete őt is az oroszokhoz köti.

Az 1963-as születésű Arne Dahlt (eredeti nevén: Jan Arnaldot) Skandinávia egyik legjobb, irodalmi színvonalon alkotó krimiírójának tartják. A könyvei több mint négymillió példányban keltek el, és harminckét nyelvre fordították le őket. Regényeit Németországban, Dániában és Svédországban is rangos díjakkal ismerték el. Első műveit, az 1990-es években még saját nevén jelentette meg, az Arne Dahl írói nevet 1999-ben vette fel, ekkor jelent meg az Intercrime-sorozat első része, amelyet aztán további kilenc követett. (Az első két könyv Misterioso és Rossz vér címmel magyarul is olvasható a Scolar Kiadó jóvoltából.) A regényfolyamból két évadot és húsz epizódot megélt tévésorozat is készült. Dahl 2016-ban kezdett el dolgozni a (jelenleg öt kötetből álló) Sam Berger és Molly Blom nyomozópárosról szóló új sorozatán.

arne_dahl_1.jpgArne Dahl (Fotó: Sara Arnald)

Arne Dahl sorozata abból a szempontból is különleges, hogy míg az első három rész – afféle trilógiaként – egy nagy egységet képez, addig a folytatás már jóval különállóbb attól. Természetesen a múltbéli események továbbra is hatással vannak hőseink életére, de míg a korábbi kötetek cselekménye annyira szorosan összefüggött egymással, hogy szinte percre pontosan ott folytatódtak, ahol az előző félbeszakadt, addig most nyolc hónapot ugrunk előre az időben. Ráadásul az olvasónak joggal lehet olyan érzése is, hogy Dahl eredetileg valóban trilógiának szánta a szériát, hiszen az előző kötetben gyakorlatilag minden szálat elvarrt, és még a „boldog vég” címkét is rá lehetett volna sütni a befejezésre – persze, csak olyan skandinávos módon.

No de, tudjuk jól, hogy a szórakoztató iparban (és most soroljuk ide az irodalmat is), nincs olyan, hogy valamit ne lehessen folytatni, a kérdés már csak az, hogy hogyan. Dahlnak szerencsére sikerült az eddig megismert minőséget továbbra is hoznia, így a Szabadság pontosan azt a thrillerélményt nyújtja, amit a korábbi kötetek alapján megszoktunk. Írom ezt úgy, hogy nem mindegyik döntésével értettem egyet, volt, ami kimondottan tetszett, de akadt olyan fordulat is, aminél már húztam a számat. Ezek viszont mind szubjektív dolgok, amelyek megítélése csak és kizárólag a befogadón múlik, az viszont vitathatatlan, hogy Dahl továbbra is mesterien ért a történetszövéshez és az izgalomfokozáshoz. Nadja megmentése ugyanis csak a jéghegy csúcsa, és bár önmagában ez a történetszál is elég érdekes lenne ahhoz, hogy kitöltsön egy egész regényt, Dahl nem elégszik meg ennyivel. A mozaikok szép lassan illeszkednek egymáshoz, a szereplők egy részéről továbbra sem lehet tudni, hogy ellenség vagy barát, ráadásul nem egy visszatérő karakterről derülnek ki olyan dolgok, amelyek egészen új megvilágításba helyezik őt. A szerző olykor annyi csavart eszközöl, hogy ember legyen a talpán, aki végig tudja követni a sorozatban, hogy ki mikor melyik oldalon áll vagy éppen mit titkol a múltjából. És éppen így változik meg a címben szereplő "szabadság" fogalmának jelentése is - Dahl remekül ért ahhoz, hogy többlettartalommal töltse meg ezt az egyszerű szót. 

Mind ezek mellett jó volt újra találkozni Sammel, Mollyval és Őzikével – az külön kiemelendő, hogy Dahl nem feledkezett meg utóbbiról, hiszen Desiré továbbra is szerves részét képezi a cselekménynek. (Hát még a befejezés fényében!) Molly reakcióival nem tudtam mindig egyetérteni, ezen a ponton kis hiányosságot is éreztem a kidolgozása kapcsán, többször olyan cselekedetre szánta el magát, ami szerintem nem volt alaposan megágyazott. Sam viszont továbbra is Sam Berger maradt: egy erős férfi, aki a sorscsapások ellenére is tartja magát, és a legnagyobb veszéllyel is képes szembenézni, ha a helyzet úgy kívánja.

A regény ismét egy erős függővéggel zárul, így jelenleg nem tehetünk mást, minthogy tűkön ülve várjuk a folytatást – ami jelen állás szerint a sorozat záróepizódja is lesz egyben, hiszen Dahl a 2021-es Islossning óta nem írt újabb Berger & Blom-regényt.

Értékelés: 10/8

Kíváncsi lettél a regényre? Rendeld meg a könyvet közvetlenül a kiadótól, ezzel is támogatva őket!