A nagy szökés
Szerző: David Walliams
Cím: A nagy szökés (Grandpa’s Great Escape)
Fordító: Vereckei Andrea
Kiadó: Kolibri Kiadó
Oldalszám: 472
SPOILERMENTES ÍRÁS!
David Walliams azon kevés szerzők közé tartozik, akinek a regényei magyarországi megjelenéseit kiemelt figyelemmel követem, és igyekszem szinte a kiadás után rövid időn belül elolvasni. Így volt ez a frissen megjelent A nagy szökéssel, amelyre azért is voltam különösen kíváncsi, mivel a Gengszter nagyi párjaként harangozták be, az pedig máig a kedvencem Walliams-regényem.
Jack nagyapja az idő múlásával egyre inkább felejt el dolgokat. Az egészen apróktól kezdve egészen addig, hogy milyen évet is írunk. Így fordulhat elő, hogy egy nap eljut odáig, amikor a képzeletében ismét az 1940-es években, a II. világháború idején járunk, amelyben repülőalezredesként szolgált. A kisfiú szülei úgy döntenek, hogy nagypapa többé nem maradhat egyedül, így az Alkonyi Hajlék nevű helyre rakják be. Jack azonban rájön, hogy az idősek otthona sötét titkokat rejt, így mindent megtesz annak érdekében, hogy kiszabadítsa a nagypapát. Csak hogy ez nem igazán könnyű, ha a delikvens valódi fogolynak képzeli magát és háborús hősként viselkedik minden helyzetben.
A nagy szökés azon felül, hogy a nagyszülő-unoka kapcsolatot mutatja be, semmilyen hasonlóságot nem mutat a Gengszter nagyival. Persze, kapásból nekem is a mára már klasszikussá vált Walliams-regény jutna eszembe, de szerencsére a szerző nem a korábbi nagy sikerét kívánta meglovagolni, hanem más szemszögből közelített a témához. Jelen esetben Jack és a nagyapja viszonya ideális, a kisfiú mindennél jobban szereti őt, így pont az időmúlással és annak az emberre gyakorolt hatásával kell megküzdeniük. Egy gyermeknek is iszonyú látni, ha a szülője annyira magatehetetlenné válik, hogy nem lehet egyedül hagyni őt, de egy unokának, aki még nem is tudja teljesen megérteni a helyzetet, még rosszabb. Jack is minden lehetőséget megragad, hogy elkerüljék a szörnyű véget (vagyis az intézetbe adást). Walliams a bonyodalmakat pedig tovább fokozza: kiderül, hogy az Alkonyi Hajlék nem is az, aminek látszik (azért a tapasztaltabb olvasók hamar rájöhetnek, hogy mi húzódik a háttérben).
Walliamst méltán nevezik a XXI. század Roald Dahljának, hiszen a történeteiben – akárcsak ebben a regényben – mindig nagy hangsúlyt fektet a humorra, a gyerekek lelki világára és a mondanivalóra. Szórakoztató módon tanít, A nagy szökésben pedig kétféleképpen is megteszi. Egyrészt a már fentebb kifejtett probléma felvázolásával, másrészt Jack nagypapájának emlékei révén bepillantást nyerhetünk a II. világháború egy apró szeletébe. Megijedni nem kell, tényleg csak apró ez a szelet: leginkább az angolok részvételére tér ki, valamint a kötet végén található egy pár oldalas szójegyzék a legfontosabb dolgokról. Egyfelől örvendetes, hogy ilyen témában is mert írni a szerző gyerekregényt, másrészt megvan a lehetősége annak is, hogy írói szándéka fordítva sül el. Megvallom őszintén, lányok kezébe nem tudnám teljes magabiztossággal adni a könyvet, mert a II. világháborús utalások, valamint a cselekmény nagy része (a szöktetés és ami utána jön) nem biztos, hogy annyira lekötné a figyelmüket. Ez Walliams eddigi leghosszabb regénye – ami sajnos abból a szempontból hiba, hogy néha túlírja a dolgokat, és az ember azt veszi észre, hogy nem igazán haladt semerre a sztori. Szerencsére azonban ezen mellékszálak száma elenyésző, ugyanakkor meg kell még jegyeznem azt is, hogy a humorfaktorból egy kicsit visszavett a szerző. Akadnak a regénynek igazán eredeti és üdítő részei (például az Alkonyi Hajlék házirendje, vagy a két nyomozó színrelépése és nagyjelenete), amelyek felidézik mindazt, amivel Walliams belopta magát a szívünkbe, de ezeknek az előfordulása igen csekély a kötet vaskosságához mérten.
Természetesen abszurd fordulatokban, remekül eltalált karakterekben most sincs hiány, csak azok, akik hozzám hasonlóan végigkövették a szerző munkásságát, sok újat nem tud mondani. Meg láttuk már, hogy Walliams mire képes, és ilyenkor tud egy picit bosszantó lenni, amikor tényleg csak apróságokon múlik, hogy felülmúlja a Gengszter nagyi adta élményt.
Értékelés: 10/8
A szerző magyarul megjelent regényei:
Köténycsel
Büdöss úr
Milliárdos fiú
Gengszter nagyi
Patkányburger
Démoni doki
A nagy szökés