Valaki más

covers_905671.jpgSzerző: Guillaume Musso
Cím: Valaki más (Quelqu’un d’autre)
Fordító: Gyárfás Vera
Kiadó: Park Könyvkiadó
Oldalszám: 288

A Park Könyvkiadó továbbra is töretlenül folytatja a haza Guillaume Musso-életműsorozat kiadását, ennek köszönhetően a napokban jelent meg a francia sikerszerző legfrissebb, Valaki más című regénye.

Cannes partjainál, egy jacht fedélzetén vérbe fagyva találnak rá a milliárdos olasz család örökösnőjére, aki később a kórházban belehal sérüléseibe. Vajon kinek állt érdekében megölni Oriana Di Pietrót? Az üggyel Justine Taillandier-t bízzák meg, ám a középkorú rendőrnő egy adott ponton megreked. Mígnem egy évvel később titokzatos telefonhívást kapnak: a bejelentő szerint a gyilkos fegyvert Adrien Delaunay, Oriana férje házában kell keresni. Az özvegyen maradt jazz-zongorista hamarosan gyanúsítottá válik egy olyan ügyben, amelyről senki sem gondolta elsőre, hogy mennyire szövevényes lesz. Adrien vallomása több ponton szöges ellentétben áll a rendőrség által tudni vélt tényekkel, a helyzetet pedig csak bonyolítja, hogy feltűnik a színen a titokzatos Adèle Keller, a szerető. Mindegyik szereplő végig az igazat mondja, noha az állításaik cseppet sem hasonlítanak egymásra.

Guillaume Musso 1974-ben, Antibes-ban, a Francia Riviéra egyik híres kisvárosában született. 19 évesen az Egyesült Államokba utazott, ahol többnyire fagylaltárusként dolgozott, és tapasztalatot, élményanyagot gyűjtött. Hazatérése után a nizzai, majd a montpellier-i egyetemen tanult közgazdásznak. 23 évesen súlyos autóbalesetet szenvedett, az élet törékenységének megélése indította el hivatása felé. Második regényével (És azután..., 2004) robbant be a francia irodalomba, azóta mintegy 20 könyve jelent meg. Hazájában 14 éve megszakítás nélkül viseli a #1 bestsellerszerző címet, minden évben az ő könyvei fogynak legnagyobb példányszámban. (2020-ban ez 1,5 millió darab eladott regényt jelentett.) Történeteit 42 nyelvre fordították le, regényeit a világon 35 millió példányban adták el. 2021-ben elnyerte a thriller és noir műfajában teljes életműért járó Raymond Chandler-díjat.

ghestzghfrtz-1256x826.webpGuillaume Musso (Fotó: Robert Laffont)

A Valaki más 2024 márciusában került a franciaországi könyvesboltokba, így gyakorlatilag egy évvel az eredeti megjelenést követően már olvashattuk is magyarul. (Persze, a hazai kiadó addig sem „tétlenkedett”, hiszen tavaly augusztusban elhozta nekünk Musso egy korai regényét – Mert szeretlek -, év végén pedig Az írók titkos élete képregényváltozatát vehettük kézbe.) Mussónak eddig három nagy korszaka volt írói pályafutása alatt: kezdeti művei bőven tartalmaztak spirituális elemeket, a szerzőt kimondottan foglalkoztatta, hogy mi van a halál után, majd ezt a korszakot követték a főként Amerikában játszódó, de megmagyarázhatatlan(nak vélt) elemeket is tartalmazó krimik. A harmadik etapot az írással és az írói léttel kapcsolatos bűnügyi regények jelentették, ebből a korszakból az utolsó mű a 2020-ban megjelent Regényélet volt. Ezt követte 2021-ben A szajnai ismeretlen, 2022-ben pedig az Angélique – ezek története már tisztán Franciaországban játszódik, és sokkal inkább tekinthetők pszicho-thrillernek, semmint hagyományos értelembe vett kriminek. És ebbe a sorba illeszkedik be a legfrissebb kötet, a Valaki más is.

A történet alapját Oriana Di Pietro meggyilkolása adja, amelyre több mint egy éven át nem sikerült fényt deríteni. Oriana Olaszország egyik leggazdagabb emberének a lánya, aki egészen fiatalon veszítette el édesanyját. A fiatal nő nem akart apja nyomdokaiba lépni, ezért oknyomozó újságíróvá vált, aminek köszönhetően néhány haragosra is szert tett. Így hát bőven akadt olyan, akinek kapóra jött volna az örökösnő halála, és akkor még nem is ejtettünk szót az apa, Carlo új feleségéről Lauráról, valamint Oriana féltestvéréről, Stefanóról. A regény egyik nagy hibája, hogy ezeket a karaktereket nem igazán kezeli a helyén, Musso az elején – mint lehetséges gyanúsítottakat – behozza őket említés szintjén a történetbe, majd ez a szál teljesen elfelejtődik, a regény végére pedig teljesen el is hal. Ugyanígy kicsit értetlenül állhat az olvasó Azeglio Capecchi, Carlo egykori bizalmasa, a Di Pietro vállalat új vezérigazgatójának alakja előtt, aki egy adott ponton szintén feltűnik ellenlábasként, majd a rendőrség (és a szerző) teljesen elfordul tőle.

Visszakanyarodva a történethez: egy milliárdosnő meggyilkolását kell kinyomozni, a rendőrség pedig egy évvel az eset után új bizonyíték hatására őrizetbe veszi az özvegyet. Innentől kezdve a teljes sztorit négy szemszögből ismerhetjük meg: a jelenben Justine nyomozása, valamint Adrien vallomásai alapján, a múltban pedig Oriana és a kicsit később színre lépő Adèle elmesélésében. Musso más regényeihez hasonlóan több ellentmondásra figyelhetünk fel, és mikor már úgy érezzük, hogy ezek tisztázásra kerültek és minden kirakós a helyére került, a szerző egy újabb dobozzal érkezik, hogy az asztalra borítson még néhány puzzlet, ezzel is tovább tágítva a képet. Annak ellenére, hogy a történet végére érve megkapjuk a legfontosabb válaszokat, néhány kérdés - vagy akár mondhatnánk úgyis, hogy logikai bukfenc - tisztázatlan marad.  

A regény azt a kérdést boncolgatja, hogy hányféle igazság létezhet egyetlen valóságban. Ugyanis az egyes vallomások és elbeszélések látszólag szöges ellentétei egymásnak, de közben elképzelhető, hogy senki sem hazudik, hanem a saját maga által megélt valóságot mondja el. Erre utal a borítón olvasható mottó is: „Három igazság van: az én igazságom, a te igazságod és az igazság.” És milyen találó és igaz ez a mondás, hiszen elég csak saját életünkre néhány pillantást vetni, és kiderül, hogy két ember mennyire másként látja ugyanazt a közösen megélt helyzetet: senki sem hazudik, de mégsem egyeznek. Mussótól éppen ezért volt zseniális húzás, hogy a regény alapsztoriját újságcikkeken keresztül ismerjük meg: bár ezeknek tényleges csak szubjektív tényeknek kellene lenniük, már itt világossá válik, hogy mennyire sokszínűvé tud válni a kép egy-egy megfogalmazás alapján. A szerző ebből a tényszerű adathalmazból építi fel végül a teljes regényt, amely egy igazi, mussós fordulattal zárul. Biztos vagyok benne, hogy nem mindenkinek fog tetszeni a befejezés, sőt, igazán megosztó is lesz – ahogyan maga a mű is –, de lássuk be: Mussónak ez a megosztottság a legnagyobb védjegye – és ez most sincsen másként.  

Értékelés: 10/8

Kíváncsi lettél a regényre? Rendeld meg a könyvet közvetlenül a kiadótól, ezzel is támogatva őket!

A szerző magyarul megjelent regényei:

És azután (Szerelem életre-halálra címmel is megjelent)
Ott leszel?
Visszajövök érted
Mi lesz velem nélküled?
Az angyal hív
Holnap
Central Park
Az éjszaka és a lányka
Az írók titkos élete
Egy párizsi apartman
Most!
Regényélet
A brooklyni lány
A szajnai ismeretlen
Angélique
Ments meg!
Mert szeretlek